Kimmo Kauriinoja tekee paluun Rallicross SM -sarjaan – tallissa uutta kalustoa

Kyrön Seudun Urheiluautoilijoita edustava Kimmo Kauriinoja tekee tällä kaudella paluun kilparadoille, kun mies starttaa Rallicross SM -sarjaan Aurokrossi-luokassa.

Ford Escort on viritetty välivuoden jälkeen kuntoon ja lisäksi tallissa valmistuu Fiat Coupe, jonka ensiesiintyminen nähdään mahdollisesti jo tulevalla kaudella.

– Lähdetään kauteen tutulla Escortilla, missä on SK Autoengineeringin tekemä tekniikka. Tämä auto valmistui kaudelle 2018, joka oli mun ensimmäinen rallicrossin SM-sarjassa, Kauriinoja kertoo.

Kausi 2022 jäi Kauriinojalta väliin. Auto meni ennen rallicross-kauden alkua sprinttikisan ulosajossa huonoon kuntoon, eikä aika riittänyt saada sitä kuntoon.

– Viime kausi piti tosiaan ajaa, mutta auto pyörähti kotikisassa katolleen. Meni tukivarsi poikki ja täydestä vauhdista metsään. Nyt se on kuitenkin laitettu kuntoon ja ehtii kauden alkuun. Tallissa on muutenkin ollut paljon ohjelmaa; Linja-auto myytiin pois ja tilalle tehtiin motorhome puoliperärekasta.

Uusi tyylikäs motorhome odottaa tulevan kauden kisoja. Kuva: RX Kauriinoja

Samalla Kauriinojan tallissa odottaa Fiat Coupe valmistumistaan. Auto on parhaimmassa tapauksessa viivalla jo loppukaudesta.

– Jos kaikki menee hyvin, niin voidaan jo tänä vuonna ajaa joku kisa uudella autolla. Pikkupoikana haaveilin Coupesta, kun sellainen oli rakennettu rata-autoksi. Nyt niitä on tuolla kymmenkunta kappaletta pitkin halleja ja yksi tehtiin sitten oikein antaumuksella kilpuriksi.

Kauriinojan Fiat Coupe on rakennettu huippuosista. Kuva: RX Kauriinoja

Tuleva kausi on 42-vuotiaalle Kauriinojalle vasta neljäs rallicrossin parissa, mutta moottoriurheilu on ollut veressä pienestä asti – ensimmäinen pyörä hankittiin talliin Kauriinojan ollessa neljän vanha. Motocross olikin pitkään päälajina, kunnes mukaan tuli ralli ja jokamiehenluokka. Ralli vaihtui lopulta rallicrossiin ja motocrossista tuttuihin yhteislähtöihin.

– Nimenomaan yhteislähdöt, niin kuin motocrossissa. Rallissa se ei oikein viehättänyt kun ajetaan yksin. Muutenkin varikkotunnelma ja yhteishenki on rallicrossissa mukava.

– Pikkuhiljaa tässä oppii lajin niksejä ja säätöjä. Se ensimmäinen kausi oltiin vielä pahasti metsässä alustan rakentamisen kanssa, Kauriinoja sanoo.

Kauriinoja nähtiin Escortin kanssa SM-sarjassa edellisen kerran kaudella 2021. Kuva: Toni Ollikainen / AKK

Rallicross SM -sarja on kokenut tulevalle kaudelle muutoksia, kun kilpailut ajetaan jatkossa kaksipäiväisinä. Autokrossi-luokan kaksi ensimmäistä alkuerää ajetaan lauantaina ja sunnuntaina on luvassa kolmannet alkuerät ja finaalit.

– En pidä ollenkaan pahana tätä kaksipäiväisyyttä. Tämä uusi konsepti on oikein ok ja on mukava lähteä kiertämään sarjaa. Viisi viikonloppua ei ole ainakaan itselle ongelma pyhittää kisoille. Se on sellainen irtiotto arjesta, hauska viikonloppu – leikkimielellä aina lähdetään, mutta silti kaikki on huoltomiehiä myöten aina tosissaan, Kauriinoja naurahtaa.

Viisiosainen Rallicross SM -sarja polkaistaan käyntiin 13.-14. toukokuuta Hämeenlinnan legendaariselta Ahveniston moottoriradalta.

Teksti: Taneli Niinimäki / Rallicross SM -viestintä
Pääkuva: Toni Ollikainen / AKK

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close