Rantasen tiimille kolme A-finaalipaikkaa Kouvolan SM-osakilpailussa

Jesper Rantanen debytoi V1600-luokassa Rallicross SM -sarjan Kouvolan osakilpailussa.

– Lähdöt onnistuivat hyvin. Aluksi ajoin aika varman päälle ja otin alkueristä sijat viisi ja neljä. Kolmannessa alkuerässä kellotin luokan toiseksi nopeimman ajan, kertaa Jesper.

Alkuerien jälkeen Jesper oli sijalla viisi. Rallicross-luokissa suoraan A-finaaliin menee vain neljä kuljettajaa, joten Jesperin piti hakea vauhtia B-finaalista ja B-finaali olikin Jesperin näytösajoa lähdöstä maaliin saakka.

A-finaalissa lähtöpaikka oli ruudusta viisi, hyvä startti ja heti lähdöstä kolmanneksi. Jesper jätti lisälenkin viimeiselle kierrokselle. Lisälenkiltä tulon jälkeen Jesper osui toisena ajavan takakulmaan ja edellä ajava lähti spinnaamaan. Jesper ei ehtinyt reagoimaan ja osui kylkeen. Tilanteensa tuli Jesperille musta lippu. Sijoitus tästä syystä lähdön viimeinen, eli kuudes.

– Auto toimi loistavasti koko kisapäivän, joten luottavaisin mielin odotan seuraavaa kilpailua, päättää Jesper.

Xtrem Junior -luokassa Jesperin päivä sujui ongelmitta.

– En saanut kuitenkaan lähtöjä ihan täysin onnistumaan.

Jesper keräsi alkueristä hyvät pisteet, jotka oikeuttivat A-finaalissa ruutuun viisi. Maalissa tulos oli luokan neljäs.

– Parhaani tein ja tällä kertaa se riitti tähän, toteaa Jesper.

Minea Rantanen ajoi tasaisen varmasti ja nappasi alkuerän pisteillä suoran paikan 125/250cc -luokan A-finaaliin.

– Alkuerät sujui ihan ok, tykkään ajaa Kouvolan radalla, kertoo Minea.

A-finaali sujui ongelmitta ja Minea ajoi maaliin luokkansa viidentenä.

Rallicrossin SM-sarja jatkuu 27.-28. heinäkuuta Jalasjärvellä.

Teksti: Rantanen RX -tiedotus
Kuva: Toni Ollikainen / AKK

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close