Tiimikilpailu tuo uuden ulottuvuuden – ”Panosta riittää, vaikka oma kisa menisi lepikkoon”
Kaudella 2025 Rallicrossin SM-sarjaan on tuotu täysin uusi lisä: Team Challenge. Kyseessä on erillinen joukkuekilpailu, jossa 2–3 kuljettajan tiimit kilpailevat toisiaan vastaan koko kauden ajan. Tiimien pistesaldo muodostuu kuljettajien henkilökohtaisista SM-pisteistä, ja kauden lopuksi parhaat tiimit palkitaan pokaalein ja rahapalkinnoin.
Uudistus on otettu kuljettajien keskuudessa innolla vastaan. Kysyimme fiiliksiä yhdeltä Team SMA:n kuljettajista, Tuomas Venäläiseltä.
”Team Challenge on ainakin näin ennakkoon loistava lisä henkilökohtaiseen mitalijahtiin,” Tuomas arvioi innostuneesti.
Ajatus tiimien välisestä mittelöstä tuo uudenlaista jännitettä koko kauteen – ja samalla lisää panoksia tilanteisiin, joissa oma suoritus ei ehkä mene suunnitelmien mukaan.
”Tiimikilpailu lisää ja jatkaa panoksen määrää – vaikka oma kisa menisi lepikkoon, niin silti jää vielä ns. voitettavaa.”
Venäläinen uskoo, että myös yleisö hyötyy uudesta formaatista. Kilpailun seuraaminen saa uusia ulottuvuuksia, kun taustalla on henkilökohtaisten suoritusten lisäksi tiimien välinen kamppailu.
”Ja tietysti yleisöllekin lisää jännittävää seuraamista.”
Entä tiimien muodostaminen – syntyikö siitä pohdintaa vai oliko homma heti selvä?
Tuomas virnistää kysymykselle ja vastaa rennosti:
”Tiimin valinta kävi helposti ainakin minun osalta,” hän naurahtaa.
Kaiken kaikkiaan Team Challenge näyttäytyy kuljettajien silmissä raikkaana lisänä kisakauteen – se tuo vastuuta, yhteishenkeä ja ennen kaikkea lisää syitä ajaa kovaa.