Jere Kalliokoski kolmannen voiton myötä vankkaan sarjajohtoon – Murtoharjulla vahva esitys vastoinkäymisistä huolimatta
Rallicrossin SM-sarjan kauden kolmas osakilpailu ajettiin lauantaina 26. heinäkuuta Jalasjärvellä Murtoharjun radalla. Supercar-luokan hallitseva mestari Jere Kalliokoski jatkoi vakuuttavaa menoaan nappaamalla kauden kolmannen peräkkäisen voiton ja kasvattamalla sarjajohtoaan kahteenkymmeneen pisteeseen.
Kilpailuviikonloppu ei alkanut helpoissa merkeissä. Perjantain harjoituksissa Kalliokosken Ford Fiestassa ilmeni teknisiä ongelmia, jotka rajoittivat radalle pääsyä.
– Vesipumppu ei toiminut, eikä päästy ajamaan kuin pari kierrosta. En ollut ajanut tällä radalla vuoteen, joten enemmän olisi ollut tarpeen. Honkajoen jälkeen on laitettu autoa kuntoon: vaihdettu turbo, huollettu vaihdelaatikko ja fiksattu koria, ja sitten vielä tällainen vika siihen päälle. Tiimi kuitenkin hoiti hommansa – kisapäivän aamuna sain ehjän auton alle ja pääsin kokeilemaan että säädöt ovat kohdillaan, kertasi AL-Härmää edustava Kalliokoski.
Kilpailun alkuerissä Kalliokoski osoitti jälleen taktista osaamistaan. Ensimmäisessä erässä huono lähtö antoi hetkeksi johdon sarjakakkoselle Anton Sepälle, mutta Kalliokoski nousi takaa ohi lisälenkin avulla. Toisessa ja kolmannessa alkuerässä hän otti selvät voitot, mikä varmisti finaaliin paikan paalupaikalta.
– Eka erä oli tiukkaa vääntöä Sepän kanssa, mutta lisälenkkitaktiikka toimi ja sain sen käännettyä voitoksi. Loput erät meni rutiinilla ilman suurempia ongelmia.
Finaalissa nähtiin jälleen kerran kauden klassikkotaistelu Kalliokosken ja Sepän välillä. Kamppailu ratkesi nopeasti Kalliokosken hyväksi, ja kokenut kuljettaja ajoi lopulta voittoon selvällä marginaalilla.
– Hyvä startti ja sen jälkeen sain ajella rauhassa maaliin. Rata oli jo jonkin verran kulunut, niin ei viitsinyt ottaa turhia riskejä sorapaikoissa. Kuuma päivä, mutta täydet pisteet lämmittää – jälleen iso kiitos tiimille, totesi tyytyväinen Kalliokoski kilpailun jälkeen.
Rallicrossin SM-kausi jatkuu 9. elokuuta Kouvolassa, 6. syyskuuta Hyvinkäällä ja huipentuu 20. syyskuuta Alahärmän kotikisaan.

Kuvat : Toni Ollikainen